Temat miesiąca. Co decyduje o tym, że reklama graficzna jest SKUTECZNA?

Antoni Kwapisz
27.03.2020

Reklamy graficzne to wciąż najpopularniejsze narzędzie promocji w sieci. Tak zwane banery reklamowe stanowią około 40% całego tortu reklamowego, co oznacza, że firmy przeznaczają na nie każde 4 z 10 złotych budżetu marketingowego. Dużo, prawda? Może to oczywiście dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż wskaźniki skuteczności reklamy graficznej są najniższe w historii. Główną przyczyną jest tzw. ślepota banerowa, czyli niezauważanie grafik promocyjnych przez internautów. Do tego dochodzi oczywiście masowe wręcz korzystanie z aplikacji blokujących reklamy.

Mimo to nie warto z góry przekreślać pomysłu zainwestowania w reklamę graficzną, bo ta nadal może być bardzo skuteczna. Pod warunkiem jednak, że tworząc ją zadbamy o kilka kluczowych elementów. Po kolei opisujemy je w naszym poradniku.

Czytelna promocja marki

Na ukrywanie marki, czyli nie mówienie o niej wprost, mogą sobie pozwolić tylko giganci. Dla przykładu: jeśli zobaczysz baner reklamowy w czerwonym kolorze, na którym znajduje się tekst zapisany białą, charakterystyczną czcionką, to z dużym prawdopodobieństwem domyślisz się, że właśnie oglądasz reklamę Coca Coli. Zakładamy jednak, że Twoja marka jest „ociupinkę” mniejsza. Dlatego nie ukrywaj jej przed potencjalnym klientem.

Na dobrze zaprojektowanej grafice reklamowej takie elementy marki, jak logo czy jej nazwa są doskonale widoczne. Przynosi to dwie korzyści. Po pierwsze: budzi zaufanie do reklamy (bo z góry wiadomo, kto za nią stoi). Po drugie: nawet jeśli internauta nie kliknie w baner, to być może zapamięta sobie samą markę.

Call to Action

Czyli słynne przyciski CTA i inne formy wezwania do działania. Reklama ma służyć czemuś, a w przypadku zdecydowanej większości marek celem będzie przyciągnięcie potencjalnego klienta na stronę wizerunkową czy do sklepu online. Musimy więc wskazać mu drogę. Zawsze zakładamy, że klient jest leniwy i nie będzie mu się chciało wklepywać adresu www w pasku przeglądarki. Przycisk CTA skraca więc drogę kontaktu z marką.

Poza standardowymi wezwaniami do działania, jak „Sprawdź”, „Kup”, „Zobacz” czy „Zamów”, można też testować bardziej kreatywne formy, które również mogą być skuteczne, a jednocześnie odróżnią reklamę na tle tysięcy innych. Świetnie sprawdza się wzbudzanie ciekawości, intrygowanie osoby widzącej reklamę.

Uwaga!

Rezygnujemy natomiast z CTA, które mogą budzić niepokój, straszyć lub wręcz irytować. Nikt nie lubi być np. ponaglany, dlatego radzimy nie używać wezwań typu „Wejdź natychmiast” – efekt może być odwrotny od zamierzony (i pewnie będzie).

Język korzyści

Oczywiście reklama graficzna nie daje nam zbyt szerokiego pola do popisu w zakresie tworzenia super obszernych i informacyjnych treści. Nie taka jest jednak jej rola. Tutaj chodzi o to, aby zaciekawić odbiorcę i zmotywować go do tego, by dodatkowych informacji poszukał już na docelowej stronie, do której chcemy go odesłać.

Nie oznacza to natomiast, że pod względem treściowym możemy się ograniczyć wyłącznie do CTA. Taka reklama z wysokim prawdopodobieństwem zostanie zignorowana, a nawet uznana za niebezpieczną. Używając języka korzyści warto zadbać o choćby drobny element informacyjny, aby przekonać odbiorców reklamy, że faktycznie warto poświęcić kilka sekund życia na zapoznanie się z ofertą. Tekst w stylu „W tych butach przebiegniesz o 2 kilometry więcej podczas jednego treningu” będzie bardzo skuteczny, a nie zajmie też dużo miejsca. W dodatku czytelnie wprowadza do świata produktu.

Dostosowanie

Chodzi tutaj o to, aby format reklamy graficznej był idealnie dostosowany do urządzenia, na jakim ma się ona wyświetlać. Jeśli reklama jest przeznaczona na urządzenia mobilne, to powinna być bardzo oszczędna w treści i zajmować jak najmniejszą powierzchnię ekranu. Z kolei adresując reklamę do użytkowników desktopów pamiętajmy, aby nie zajmowała ona więcej niż 20% ekranu, bo takie są wytyczne Google.

Poza tym nie zapominajmy o dystrybucji. Nawet świetnie zaprojektowana reklama graficzna niewiele pomoże, jeśli trafi do nieodpowiedniego odbiorcy. Dlatego przygotowując kampanię trzeba obowiązkowo zaplanować miejsca wyświetlania banneru, czyli np. określić preferowany profil portali internetowych.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie